İbn-i Sina’nın Bilinmeyen Yönleri

0
1897

Geçtiğimiz yıl hakkında yabancı bir film dahi yapılan (Hekim 2015) İbn-i Sina hakkında daha önce duymadığınız bilgiler bulduk.

Türk soyundan gelen ve tüm dünyaca tanınan İbn-i Sina yaşadığı yüzyılı adeta güneş gibi aydınlatmıştır. Bıraktığı eserler ve bilim alanında açtığı çığır yüzyıllar boyunca konuşulmuş, uygulanmış ve faydalanılmıştır.

Aşağıdaki bilgiler İbn-i Sina Kimdir Sorusuna Verilmiş Diğer Yanıtlardır

- İbn-i Sina, batılılarca dünyanın en zeki insanlarından biri sayılır. ''Büyük Üstad'' olarak tanınan ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdıran bu ünlü bilim insanı hayatı boyunca 200 den fazla kitap 450 den fazla makale yazmıştır. - Batılılarca, Orta Çağ Modern Biliminin kurucusu ve hekimlerin önderi olarak bilinir. - Tıp alanında yedi asır boyunca temel kaynak eser olarak süre gelen El-Kanun fi't-Tıb (Tıbbın Kanunu) adlı kitabı ile ünlenmiş ve bu kitap Avrupa üniversitelerinde 17. asrın ortalarına kadar tıp biliminde temel eser olarak okutulmuştur. (7 Asır boyunca) - Samanoğulları sarayı kâtiplerinden Abdullah Bin Sina'nın oğlu olan İbn-i Sina (Batı'da Avicenna adıyla tanınır), babasından, ünlü bilgin Natili'den ve İsmail Zahit'ten ders aldı. - İbn-i Sina, Çağında tanınan bütün Yunan filozoflarının ve Anadolu doğacılarının yapıtlarını incelemiştir. - Babası Abdullah, Samani İmparatorluğu'nun önemli şehri Belh'ten gelen saygın bir bilim adamıydı. Buhara'da iyi bir eğitim aldı. Olağanüstü hafızası ve zekası da bu konuda ona çok yardımcı olacaktı. 14 yaşına geldiğinde öğretmenlerini geçmeye başlamıştı. 16 yaşında tıbba döndü ve bu konudaki bilgileri öğrenmekle kalmayıp yeni tedaviler de geliştirdi. 19 yaşında doktor ünvanı elde etti ve ücret almaksızın hastaları tedaviye başladı. - İbn-i Sina ilk olarak 997 yılında tehlikeli bir hastalıktan kurtardığı Emir'in yanında çalışmaya başladı. Bu hizmetinin karşılığında aldığı en önemli ödül Samanilerin resmi kütüphanesinden dilediğince yararlanmak oldu. Kütüphanede kısa süre sonra meydana gelen yangında düşmanları onu bilerek kundaklama yapmakla suçladı. - Kesin olmayan bir rivayete göre İbn-i Sina kütüphanedeki bütün eserleri ezberlemiş ve o bilgileri dünyada bilen tek kişi konumuna gelmiştir. (Ondan sonra kütüphaneyi yakmıştır) - İbn-i Sina'nın kalan 10 ya da 12 yılı Ebu Cafer'in hizmetinde geçti. Burada doktor, bilim danışmanı olarak çalıştı ve hatta savaşlara bile katıldı. Bu yıllarda edebiyat ve filoloji çalışmaya başladı. Bir Hamedan seferi sırasında şiddetli bir kolit atağına yakalandı. Güçlükle ayakta duruyordu. Hamedan'a vardığında önerilen tedavileri uygulamadı ve kendisini kadere teslim etti. Ölüm yatağında mallarını yoksullara bağışladı, kölelerini azat etti ve son gününe dek 3 günde bir Kuran okudu. 1037 Haziranında Ramazan ayında 57 yaşında öldü. Kabri Hamedandadır.

İbn-i Sina Hakkında Daha Fazla Bilgi

İbni Sina hakkında daha fazla bilgi için Wikipedia üzerinde araştırma yapabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER